Reprodukcje i naprawa starych fotografii...

2023-03-01

Reprodukcja w prostych słowach jest to powielenie np.: zdjęcia, obrazu czy rysunku. W fotografii stosujemy reprodukcje zdjeć gdy chcemy zrobić odbitki a nie mamy negatywu bądz gdy negatyw jest w takim stanie, że nie można już z niego wykonać poprawnych odbitek.

Renowacja w odróżnieniu od reprodukcji pozwala na ingerowanie w obraz (nie w oryginał!), w końcowym rezultacie otrzymujemy zdjęcie na którym zostały usunięte drobne rysy, spękania, dziurki po zszywaczach albo takie w którym zostało usunięte tło, dodani ludzie, których tam wcześniej nie było, bo np.: robili to zdjęcie albo ludzie którzy nigdy się ze sobą nie spotkali, dzielą ich lata ale wlaśnie nam zależało aby na jednym zdjęciu umieścić prababcię, babcię, mamę i siebie.

Koloryzacja starych fotografii może być dla wielu osób kontrowersyjnym tematem. Niektórzy uważają, że dodanie kolorów do czarno-białych zdjęć psuje ich oryginalny charakter i klimat. Jednakże, moim zdaniem, zależy to od konkretnego zdjęcia i od indywidualnych preferencji.
W przypadku fotografii pochodzących z lat dwudziestych – trzydziestych ubiegłego wieku, moim zdaniem  lepiej jest pozostawić je w czarno-białej formie.  Można ewentualnie dodać lub zmienić poświatę (np. sepia). Są jednak wyjątki.


Stara fotografia i reprodukcje2

Wróć